გაკვეთილის
გეგმის ფორმა/სქემა
|
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
turizmis
arsi da saxeebi
|
|
სწავლების საფეხური
|
კლასი: მე
-8 -ე
|
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა - 20 მოსწავლე
|
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მუსწავლეებს განუვითარდებათ 21--ე საუკუნის
უნარ ჩვებები (მოსმენის,
ურთიერთ თანამშრომლობი, კვლევის
ანალიზის, სინთეზის...)
მიღებული ზოდნა
დაეხმარება მოსწავლეებს უკეთ
შეისწავლონ თავის ქვეყანა
და ხელი შეუწყონ მის
განვითარებას გარკვეული რეკლამებით.
|
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლეებმა შეძლონ:
·
ტურიზმის
არსის და მისი სახეების
ჩამოყალიბება
·
ტურისტული
მარშრუტის შექმნა
გეო.VIII.2. მოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს გეოგრაფიული ობიექტებისა და ქვეყნების მდებარეობა რუკაზე.
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე: ას;
·
იყენებს
ატლასს და ახასიათებს ერთ-ერთ რეგიონს (მდებარეობა,
საზღვრები, რელიეფი, ჰიდროგრაფიული ქსელი, …...
·
რუკის
გამოყენებით განსაზღვრავს ზოგადგეოგრაფიულ
მდებარეობას; ადარებს მსგავსი და განსხვავებული მდებარეობის ქვეყნებს, აჯგუფებს
მათ ცხრილში.
|
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეები იზიან
რუკების და ტურისტული რუკების
გარჩევა ანალიზი , აგრეთვე
კომპიუტერზე შეეძლოთ მუშაობა.
|
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური
რესურსები
|
წიგნი რვეული
ტურისტული რუკა ინტერნეტიდან ამოღებული მასალები
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
1.კლასის ორგანიზება 2 წთ.
კლასს დავყოფ 5ჯგუფად
1 დან 4 მდე გათვლით
2.გონებრივი იერიში
(რა იცით, ტურიზმის
შესახებ) 10 წთ
1. კითხვა: რა იცით
ტურიზმის შესახებ?
2. რა მაგალითები შეგიძლიათ
დაასახელოთ ამ სფეროდან?
3. მიზეზთა გათვალისწინებით როგორ
შეიძლება დავახარისხოთ ისინი?
4. რა სახელებს
დაარქმევდით როცა ადამიანი
მიდის ტურისტად : დასასვენებლად, დასათვალიერებლად , მოსალოცად
რომელიმე რელიგიური ცენტრის,
სავაჭროდ , სასდწავლებლად(ტრენინგზე), და ა.
შ.,
3.მსოფლიოს მნიშვნელოვანი ტურისტული
ობიექტების სურათების გარჩევა
დახარისხება, 8 წთ
1.
ჯგუფებში დავარიგებ
სურათებს მნიშვნელოვანი ტურისტული
ობიექტების
2.
მოსწავლეები
ამოიზნობენ მას და
დაალაგებენ რეგიონების მიხედვით
3.
ტურისტული
რუკის დახმარებით აგრეთვე
ინტერნეტის საშუალებით გამოთვლიან მანჩილებს და
სხვადასხვა დადებით თუ რისკ ფაქტორებს.
4.ტურისტული რუკის მიხედვით ახალი
მარშრუტის დადგენა 12
წთ
1.ჯგუფში განსაზღვრავენ სზვადასხვა მარშრუტს
2აირჩევენ ჯგუფში პრეზენტატორს
5პრეზენტაზია 6 წთ
1.
თვითეული ჯგუფის
პრეზენტატორი გააკეთებს პრეზენტაზიას თავის
ჯგუფის ნამუშევარზე
.6.შეფასება 5 წთ
7.დავალების მიცემა 2 წთ
|
ჯგუფური
მუშაობის შეფასების რუბრიკა
|
კრიტერიუმები
|
ძალიან კარგი
10
|
საშუალოზე მაღალი 9-8
|
საშუალო
7-6
|
დაბალი
5-1
|
|
ჯგუფის მიერ სამუშაოს მიზნის გააზრება
|
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი კარგად გააცნობიერა
|
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი გააცნობიერა
|
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი ნაწილობრივ გააცნობიერა
|
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი კარგად ვერ გააცნობიერა
|
|
ჯგუფის მიერ სამუშაოს ორგანიზება
|
სამუშაო კარგად ორგანიზებული იყო, ჯგუფის წევრებს
შორის ფუნქციები სწორად და თანაბრად გადანაწილდა
|
სამუშაო ორგანიზებული იყო, ჯგუფის წევრებს
შორის ფუნქციები არათანაბრად გადანაწილდა
|
სამუშაო ნაწილობრივ იყო ორგანიზებული,
ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად გადანაწილდა
|
სამუშაო არ იყო ორგანიზებული, ჯგუფის
წევრებს შორის ფუნქციები არ გადანაწილებულა
|
|
ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
გააჩნიათ საუკეთესო ურთიერთქმედებისა და აზრთა
გაზიარების უნარი
|
საკმარისად გააჩნიათ ურთიერთქმედებისა და აზრთა
გაზიარების უნარი
|
ნაწილობრივ გააჩნიათ ურთიერთქმედებისა და აზრთა
გაზიარების უნარი
|
არ გააჩნიათ მოსმენისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
|
დროის ლიმიტი
|
საუკეთესოდ იცავენ დროის ლიმიტს
|
საკმარისად იცავენ დროის ლიმიტს
|
უჭირთ დროის ლიმიტის დაცვა
|
ვერ იცავენ დროის ლიმიტს
|
|
თანამშრომლობა
|
ჯგუფის ყველა წევრი იყო აქტიური და სამუშაო
ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს შორის იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები
|
ჯგუფის თითქმის ყველა წევრი იყო
აქტიური და სამუშაო ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს შორის ძირითადადპოზიტიური
და საქმიანი ურთიერთობები იყო
|
მხოლოდ ერთიორი მოსწავლე აქტიურობდა, ჯგუფის
აქტიურ წევრებსა და პასიურ წევრებსშორის ზოგჯერ ურთიერთობები იძაბებოდა
|
ჯგუფის წევრები არ აქტიურობდნენ, ჯგუფის წევრებს
შორის არ შეინიშნებოდა თანამშრომლობითი გარემო
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий